disavow چیست؟ آموزش حذف بک لینک های مخرب!

disavow چیست؟ آموزش حذف بک لینک های مخرب!

disavow چیست؟

دریافت تعداد زیاد بک لینک در زمان کوتاه از سایت‌های بی اعتبار موجب می‌شود گوگل این لینک‌ها را به عنوان لینک‌های اسپم شناسایی کرده و شما را جریمه کند! بک لینک‌های مخرب و بی کیفیت باعث کاهش اعتماد گوگل به سایت شما می‌شود. همچنین ممکن است به کسب و کار آنلاین شما صدمات و خسارات جدی وارد شود.حذف این بک لینک ها به disavow مشهور است.

اگر سایت شما گرفتار بک لینک‌های بی‌کیفیت و اسپمی شده است که به رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل لطمه وارد کرده است، پاک کردن آن بهترین و آسان ترین راه است.

اما اگر با الگوریتم پنگوئن مسئله دارید و به پاک کردن لینک هم دسترسی ندارید، زمان خود را صرف تماس با مالک آن سایت و پیگیری درخواست حذف لینک تلف نکنید. بلکه می‌توانید از ابزار Disavow گوگل استفاده کنید.

در سال ۲۰۱۳ میلادی ابزار Disavow توسط کمپانی گوگل معرفی شد. به وسیله آن گوگل میفهمد چه لینک‌هایی را  هنگام محاسبه رتبه سایت شما در نظر نگیرد. با این ابزار شما می‌توانید لینک‌های مخرب و مضر سایت خود را شناسایی و آن‌ها را بی اثر کنید، تا بتوانید تاثیر منفی بک لینک‌های مخرب سایت خود را از بین ببرید.

از نظر گوگل بک لینک‌هایی مضر هستند که به منظور دستکاری در رتبه سایت شما خریداری و یا به طور غیر طبیعی ایجاد شود. مضرات بک لینک به حدی است که این اواخر، میلیون‌ها سایت به همین دلیل پنالتی شدند.

 

شناسایی لینک‌های بی کیفیت و اسپم

لینک‌های بی کیفیت لینک‌هایی هستند که از طرف گوگل ممنوعه اعلام شده اند و سایت‌هایی که حاوی این لینک‌ها باشند توسط گوگل جریمه می‌شوند، برای مثال چند نوع لینک‌های بی کیفیت معرفی می‌شوند:

۱- بک لینک از سایت‌هایی با محتوای بدون کیفیت یا از سایت‌های غیرمرتبط به موضوع سایت شما (عدم ارتباط موضوعی)

۲- بک لینک‌هایی که به صورت یکجا و با تعداد بالا فروخته می‌شوند

۳- قرار داشتن لینک شما در سایت های اسپم شده و دریافت لینک از سایت‌های اسپم

۴- تبادل لینک بیش از حد

۵- لینک‌های خریداری شده و پولی

۶- دریافت لینک از مزرعه لینک (linkfarm) و دایرکتوری‌های بی کیفیت

توجه کنید که گاهی اوقات شما هیچ بک لینک مخرب و یا اسپمی خریداری نمی‌کنید و در هیچ سایت بی اعتباری برای خود بک لینک نمی سازید! اما رقبای شما زحمت این کار را برای شما می‌کشند!

در شناسایی لینک‌ها دقت کنید زیرا لینک‌های وارد شده در Disavow tools دیگر قابل برگشت نیستند و گوگل تا همیشه آن لینک‌ها را برای سایت شما در نظر نمی‌گیرد.

اگر شما به اشتباه لینک‌های مفید سایت را پاک کنید اتفاقی که می افتد این است که نه تنها رتبه شما بهتر نمی‌شود بلکه بدتر هم می شود!

پس در شناسایی لینک‌ها باید دقت عمل بسیاری به خرج دهید. با ابزارهایی مانند Moz Link Explorer یا سایت href.com می توان آنالیزهای دقیق‌تری  برای شناسایی لینک‌های مخرب انجام داد که اصلا کار ساده ای نیست و باید اطلاعات کافی را در این زمینه کسب کرده باشید.

شناسایی بک لینک های سایت

وارد Google Webmasters شوید و سایت خود را انتخاب کنید. از منو کناری روی Search Traffic کلیک کرده و سپس گزینه Links to Your Site را انتخاب نمایید.

در صفحه بعد در انتهای بخش Who links the most روی لینک More کلیک کنید. و با کلیک روی دکمه‌های Download more sample links و Download latest links می‌‌توانید بک لینک‌های داده شده به سایت خود را مشاهده کنید.

چگونه باید از Disavow Links استفاده کرد؟

بعد از شناسایی لینک‌های مخرب سایت، باید این لینک ها را طبق نمونه ای که خود گوگل معرفی کرده است در یک فایل txt وارد کنید.

♦ قدم اول:

شما باید لیستی از لینک‌های خود را برای رد کردن در یک فایل متنی که به Google آپلود می‌کنید، جمع آوری کنید.

یک فایل متنی با پسوند txt در کامپیوتر خود ایجاد کنید و لینک‌ها را در آن وارد کنید، یک URL یا دامنه را برای مشخص کردن هر سطر در نظر بگیرید.

شما نمی‌توانید کل مسیر example.com/en/ را رد کنید. هر لینک باید در یک خط باشد و اگر می خواهید توضیحی درباره لینک بدهید ، باید در ابتدا # بگذارید و متن خود را بنویسید(هر خطی که با # شروع می شود، توسط Google نادیده گرفته می شود).

اگر می‌خواهید لینک یک صفحه خاص را Disavow کنید ، کافی است که URL آن را در فایل متنی کپی کنید ، یعنی برای رد دامنه (یا زیر دامنه) پیشوند آن را با “domain” مشخص کنید و پس از آن آدرس سایت مورد نظر را یک بار بدون www و یک بار همراه با www در فایل تکست وارد کنید.

برای مثال:

domain: example.com. با این کار از سایت مشخص شده هیچ بک لینکی دریافت نمی‌کنید. تمام این کارها باید پشت سر هم انجام شود و هر کدام از مراحل (توضیحات با #، URL صفحه ، آدرس دامنه به دو روش اشاره شده) باید در یک خط جدا باشد.

بعد از انجام این مراحل باید فایل تکست را در سیستم خود ذخیره کنید و Encoding آن را روی حالت UTF-8 یا ASCII 7 بیتی بگذارید.

توجه کنید که فرمت فایل باید .txt باشد. وقتی که لینک ها را از منابع مختلف بدست آوردید باید آنها را در یک فایل اکسل جمع آوری نمایید. در این فایل شما باید قسمت زیر دامنه، .Http://www را از آدرس لینک های خود حذف کنید.

برای مثال نتیجه نهایی بایستی به این شکل باشد: example.com سپس در این حالت شما به راحتی می توانید لینک های تکراری را حذف نمایید. لیست نهایی یک Url از هر Domain به وب سایت شما است.

♦ قدم دوم:

لیست خود را آپلود کنید. ابتدا وارد disavow links tool page شوید و روی گزینه choose file کلیک کنید و فایل تکست را آپلود کنید تا گوگل آن را Disavow کند.

همانطور که قبلا گفته شد توجه کنید که Disavow کردن ریسک بالایی دارد و می تواند بر روی سئو سایت شما تاثیر منفی بگذارد پس توصیه می‌شود اگر در زمینه شناسایی لینک‌های مخرب ، دانش و اطلاعات کافی ندارید ، به تنهایی این کار را انجام ندهید و سایت خود را به یک سئو کار حرفه ای و با تجربه بسپارید.

برای انجام پردازش اطلاعاتی که شما آپلود می‌کنید، ممکن است چند هفته طول بکشد تا لیست شما در فهرست گوگل گنجانده شود.

فایل Disavow را به روز رسانی کنید

بهتر است که هر چند وقت یکبار بک لینک‌های وب سایت خود را برای عدم داشتن لینک های غیر طبیعی به روز رسانی کنید.

ممکن است شما در بررسی‌های ماهانه خود به لینک غیر طبیعی جدیدی بر بخورد کنید که یکسال پیش ایجاد شده باشد، و علت مشخص نشدن آن در بررسی ماه گذشته این است که به تازگی توسط گوگل Crawl شده است.

این لینک می‌تواند حاصل یک روند اتوماتیک اسپم‌ها باشد و حتی می‌تواند بر روی سئوی وب سایت شما تاثیر منفی بگذارد.

برای به روز رسانی فایل Disavow شما باید دوباره به Disavow Tool مراجعه کنید. سایت خود را انتخاب و روی Disavow Links و بعد روی Download کلیک کنید. گوگل فایل قدیمی را با پسوند CSV به شما می‌دهد.

شما باید این فایل را در فرمت Txt ذخیره کرده و لینک‌های جدید را به آن اضافه کنید و دوباره آن را بارگذاری نمایید.

نتیجه گیری و جمع بندی:

بک لینک ها یکی از مهمترین فاکتورهای گوگل برای سئو هستند و وبسایتی که محتوا و بک لینک‌های مناسبی داشته باشد، سئو خوبی نیز دارد.

اما گاهی اوقات، خواسته و یا ناخواسته سایت شما دارای تعدادی بک لینک های اسپم و یا به عبارتی بک لینک مضر می شود.

در این حالت شما می توانید به کمک ابزار Disavow گوگل ، این بک لینک های خراب را از لیست لینک های سایتتان پاک کرده و از اثر مخرب آنها جلوگیری کنید.

و نکته اخر اینکه موتورهای جستجو همیشه در حال تغییر هستند پس هر زمان که خواستید تغییری در سئو سایت خود بوجود آورید حتما در آن زمان از تاثیرات جانبی ناخواسته آن تغییر آگاهی کامل بدست آورید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید