شما این محصولات را انتخاب کرده‌اید

سبد خرید

Local SEO یا سئو محلی چیست؟
شناسه خبر: 8778
بازدید: 113

در بهینه سازی سایت خود برای موتور جستجو گوگل از سئو محلی استفاده کنید! شاید به نظرتان عجیب باشد اما گوگل با در نظرگرفتن مکان جغرافیایی افراد و سوابق جستجوی آنها، نتایج را بازچینی می‌کند. 

به طور کلی لوکال سئو و جغرافیایی یعنی تمام فعالیت‌های شما و عملیات بهینه سازی سایت جهت مشخص کردن مکان جغرافیایی تحت پوشش خود و فهماندن آن به ربات‌های گوگل جهت افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو محلی موتورهای جستجوگر. 

تشخیص مکان جغرافیایی کاربران با آی پی به راحتی می‌تواند انجام گیرد. بیش از یک سوم جستجو سایت محلی هستند. یعنی گوگل با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربران نتایج جستجو را به آنها ارائه می دهد. 

اهمیت سئو محلی

هدف از لوکال سئو جذب مخاطبینی است که در نزدیکی محدوده شما هستند! لوکال سئو برای بهبود جایگاه سایت شما در نتایج محلی گوگل یا همان نتایج وابسته به محل جغرافیایی کاربران است.

این امر در آینده پررنگ‌تر و مهم‌تر نیز جلوه می‌کند. اگر کسب وکار یا سایت شما محدوده جغرافیایی خاصی را پوشش می‌دهد، حتما به سئوی محلی توجه داشته باشید.

برای مثال یک رستوران می‌تواند محدوده یک منطقه یا حتی یک شهر را به عنوان مخاطبین هدف خود در ذهن داشته باشد و با سئوی محلی به بهبود تجارت خود کمک کند. در بیشتر جستجو‌ها محل جغرافیایی جستجو کننده تاثیر فراوانی بر روی رتبه بندیکلمه کلیدی جستجو دارد.

از آنجایی که کاربران شما بسیار مشتاقند که خدمات را در نزدیک ترین مکان به خود پیدا کنند و کسب و کارها دوست دارند خدماتشان را به شرکت‌هایی که دسترسی به آن‌ها نزدیکتر است واگذار کنند، بیشترین ورودی های سایت‌ها از طریق سئو محلی خواهد بود.

با لوکال سئو شما به نزدیکترین افرادی که خدمات یا محصولاتتان را جستجو می‌کنند نمایش داده می شوید. این امر موجب می شود هم جستجو کننده و هم کسب و کار هدف سود کنند.

روش‌های سئو به روش محلی

سایت خود را در گوگل مپ درج کنید. اولین اقدام برای آغاز سئو محلی ثبت سایت شما در گوگل مپ است.

در صورتی که اطلاعات مرتبط با کسب و کار خود را در گوگل مپ ثبت نکرده باشید، سایت شما نمی‌تواند در نتایج محلی گوگل جایگاهی داشته باشد.

از طریق Google Map Maker می‌توانید اطلاعات کسب و کار خود را در گوگل مپ ثبت کنید. به دلیل اینکه تمامی مکان‌ها باید مورد تایید کارشناسان گوگل قرار بگیرد بنابراین باید اطلاعات را به صورت دقیق وارد نمایید.

اولین قدم برای معرفی آدرس پستی تان به گوگل، نوشتن آن در سایت خواهد بود و تاثیر خوبی دارد، بخصوص اگر آدرس را در بخش فوتر سایت بنویسید.

یکی از ابزار‌های مناسب جهت بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو محلی گوگل بیزینس (Google Business) است اما متاسفانه این ابزار به دلیل مسائل تحریمی در ایران پشتیبانی نمی‌شود! امکان درج نام و آدرس و مشخصات شرکت را می دهد.

قبل از هرکاری باید ابتدا کلمات هدف خود را انتخاب کنید. تجارت خود را از زوایای گوناگون نگاه کنید و عباراتی که ممکن است به ذهن کاربران برسد حدس بزنید.

لیستی از کلمات و عبارات خود تهیه کنید و با استفاده از ابزار Keyword Planner پر بازدیدترین‌ها را مشخص کنید. هرعبارت را در گوگل جستجو کرده و رقبای خود را بررسی کنید، شما باید پربازدیدترین و کم رقابت ترین عبارت را برای هدف گذاری اولیه خود برگزینید.

کلمات کلیدی جغرافیایی را در عنوان صفحه به کار ببرید. صفحاتی که عناوین آن‌ها شامل کلمات کلیدی جغرافیایی است رتبه بسیار بهتری در نتایج جستجو محلی دارند.

به مثال زیر که در سئو محلی کمکتان می کند توجه کنید

به طور مثال در هنگامی که یک کاربر کلمه آموزشگاه رانندگی را در گوگل جستجو می‌کند اگر مرورگر موقعیت کاربر را در اصفهان شناسایی کرده باشد صفحاتی که عناوین آن‌ها شامل کلمه اصفهان می‌باشند شانس بسیار بهتری برای دریافت جایگاه مناسب تر دارند، مانند آموزشگاه رانندگی اصفهان.

از Schema که یک زبان نشانه گذاری برای موتورهای جستجو است، استفاده کنید. می‌توانید از این زبان و خاصیت موقعیت جغرافیایی در انجام لوکال سئو کمک بگیرید نشانه گذاری تگ های HTML با استفاده از Micromedia یا Json می‌تواند کمک فراوانی در افزایش جایگاه سایت شما در نتایج جستجو محلی داشته باشد.

خود سایت Schema به خوبی این بحث را توضیح داده است، می توانید آن ها را مطالعه کنید.

اگر سیستم مدیریت محتوا سایت شما وردپرس است می توانید از افزونه پریمیوم وردپرس سئو که دارای بخش لوکال سئو است استفاده کنید.

مشتریان خود را تشویق به گذاشتن نظریاتشان در صفحه Google+ و در صفحه گوگل مپ Review کنید.

قابلیت قرار دادن نظرات کاربران، نمونه ای از امکاناتی است که گوگل مپ برای هر کسب و کاری در نظر می‌گیردکه در پایین نقشه با عنوان Write your review قرار دارد.

کسب و کارهایی که رتبه نزدیکتر به ۵ و تعداد نظرات بیشتری دارند از جایگاه بهتری برخوردارند. بنابراین از مشتریان خود بخواهید که با جستجوی نام برند شما در گوگل مپ شما را پیدا کرده و از ۱ تا ۵ به شما امتیاز دهند.

۱- استفاده از نمایش آی فریم خود نقشه گوگل در صفحه تماس با ما

۲- استفاده از دایرکتوریهای محلی برای معرفی سایت خود (منظور دایرکتوریهای فارسی است)

۳- عکس های با کیفیت در صفحه Google+ خود آپلود کنید.

لوکال سئو با الگوریتم کبوتر تکمیل می‌شود

این الگوریتم که نقش یافتن بهترین نتایج گوگل و نمایش آن‌ها به کاربران را بر عهده دارد، توجه زیادی به لوکال سئو می‌کند. در حقیقت این الگوریتم به منظور شناسایی و ثبت مکان جغرافیایی سایت‌ها و خواندن آدرس‌ها از گوگل مپ طراحی شده و برای جستجوی محلی به استفاده می‌شود.

الگوریتم موش کور برای سئو محلی

موضوع لوکال سئو آنقدر مهم شده که اخیرا گوگل الگوریتمی به نام الگوریتم موش کور برای بهینه سازی این کار در نظر گرفته است.

در این الگوریتم ابتدا محدوده کسب و کار شما مورد توجه قرار می‌گیرد، مثلا کدام شهر یا منطقه است.

اگر کسب و کار شما درشهر خاصی مثل اصفهان باشد دیگر نمی‌توانید برای جذب مخاطبان نام شهرهای دور و اطراف اصفهان را برای جذب مخاطبین شهر اصفهان قرار دهید.

اشتباهات رایج در لوکال سئو

۱- اگر از کد تلفن شهر استفاده نکنید.

نام، آدرس و شماره تماس از فاکتور های مهم در رتبه بندی جستجوی محلی محسوب می‌شوند.

هنگامی که شماره تماس خود را در سایت قرار می‌دهید اگر کد شهر را در آن قرار ندهید، شانس خود را در مهمترین فاکتور بهبود روند سئو محلی از دست می‌دهید.

۲- اگر آدرس شرکت خود را درج نکنید.

گوگل هوشمند است و آدرس‌های پستی را بخوبی می‌شناسد. اگر در صفحه تماس خود از نقشه گوگل یا تصاویری برای نمایش کروکی استفاده می‌کنید، حتما آدرس خود را بصورت متنی نیز درج کنید تا روبات‌های گوگل قادر به درک آن باشند.

۳- اگرصفحه پروفایل خود را در گوگل پلاس کامل نکنید.

گوگل عاشق صفحاتی است که اطلاعاتشان کامل است .یک فرصت بسیار مناسب برای ایجاد یک صفحه اجتماعی برای کسب و کار Google+ است.

یک صفحه پروفایل ایجاد و تمامی اطلاعاتی که از شما خواسته شده را در آن ثبت کنید. حتما تعیین کنید در چه زمینه کاری فعالیت دارید و تصاویری که تمایل دارید در نتایج گوگل دیده شوند را در این صفحه بارگذاری کنید.

۴- استفاده از کلمات کلیدی اشتباه.

از کلمات و عباراتی که رقابت در آن‌ها بسیار کم است استفاده نکنید. این کلمات عموما تعداد جستجوی کمی در ماه دارند و درست به همین دلیل است که کس دیگری روی آن‌ها سرمایه گذاری نکرده است. در انتخاب کلمات کلیدی هدف دقت کنید.

۵- نادیده گرفتن سرعت سایت.

گوگل عاشق این است که بهترین نتیجه را با بالاترین سرعت برای جستجوگران فراهم کند. سایت شما باید به سرعت بالا بیاید و تجربه خوبی را برای کاربر فراهم کند.

با در نظر گرفتن سئو محلی یا حتی بدون آن، بالا بودن سرعت سایت و فراهم کردن محیطی کاربرپسند اهمیت زیادی دارد.

۶- استفاده بیش از اندازه از کلمه کلیدی حاوی مکان جغرافیایی.

در گذشته استفاده بیش از اندازه از یک کلمه کلیدی رتبه سایت را درموتور جستجو بالا می‌برد. اما امروزه گوگل متوجه این بازی شده و تاثیر آن را از بین برده است.

با این حال همچنان افراد فکر می‌کنند که استفاده بیش از اندازه کلمه کلیدی رتبه سایتشان را بالا می برد در صورتی که در بسیاری موارد حتی باعث کاهش رتبه سایت آن‌ها می‌شود.

۷- عدم فعالیت در شبکه‌های اجتماعی.

فاکتورهای زیادی برای رتبه بندی سایت‌ها در موتورهای جستجو وجود دارند. برای مثال میزان به اشتراک گذاری مطالب.

از فاکتورهای مهم گوگل در لوکال سئو میتوان به اشتراک گذاشتن مطالب در Google+ و بعد از آن در facebook اشاره کرد.

نتیجه و جمع بندی:

سئوی محلی روند بسیار ساده ای است و لازم است برای انجامش وقت بگذارید. بطور حتم کسب لینک‌های مناسب و واقعی از سایت‌های مرتبط و با هدف گذاری روی عباراتی که در آن‌ها به مکان جغرافیایی شما اشاره شده تاثیر بالایی بر سئو محلی سایت شما خواهد داشت.

به همان راحتی که انجام مراحل درست می تواند به روند بهبود رتبه سایت شما کمک کند، برداشتن قدم های اشتباه می تواند رتبه سایت شما را پایین آورده و حتی در بعضی مواقع باعث جریمه سایت شود.

Local SEO یا سئو محلی چیست؟
1 از 1 رای
Local SEO یا سئو محلی چیست؟