شما این محصولات را انتخاب کرده‌اید

سبد خرید

شناسه خبر: 11812
بازدید: 97

سایدبار وردپرس شیاری برای ابزارک‌های سمت چپ، راست یا پایین قالب شما است. اگرچه این ویژگی در وردپرس بسیار مفید است، اما گاهی اوقات شما نیاز به حذف نوار کناری در وردپرس دارید زیرا می‌خواهید یک صفحه یا پست بدون ویجت داشته باشید. بیشتر قالب‌های مدرن برای حذف نوار کناری گزینه‌های خاصی در صفحه تنظیمات خود دارند. اما اگر به آنها دسترسی ندارید، این آموزش برای شما مناسب است. ما به شما 3 نکته عملی در مورد چگونگی حذف نوار کناری از هر صفحه یا پست وردپرس آموزش می‌دهیم.

نحوه حذف نوار کناری وردپرس به طور کامل

روش اول نوار کناری را به طور کلی حذف می‌کند. برای انجام این کار، شما باید فایل‌های قالب خود را ویرایش کنید. توصیه می‌کنیم قبل از این کار از سایت وردپرس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و از قالب فرزند استفاده کنید، در غیر این صورت تمام تغییراتی را که ایجاد کرده‌اید از دست خواهید داد. دلیل این امر این است که یک قالب فرزند، بدون تأثیرگذاری بر قالب والد خود، تمام عملکردها، ویژگی‌ها و کدها را از قالب والد به ارث می‌برد. بنابراین، هرگونه تغییر ایجاد شده در قالب فرزند شما، اصل را رونویسی نخواهد کرد. همچنین، شما هیچ تغییری را بعد از بروزرسانی قالب از دست نخواهید داد.

پس از تنظیم قالب فرزندتان، باید به فایل‌های قالب خود دسترسی پیدا کنید. می‌توانید از نرم افزارهای FTP مانند FileZilla استفاده کنید، می‌توانید آن را با استفاده از مدیر فایل‌های هاست خود باز کنید، یا به مسیر داشبورد وردپرس> ظاهر> ویرایشگر بروید. در این آموزش از گزینه اول استفاده خواهیم کرد.

لطفاً توجه داشته باشید که قالب شما از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. بنابراین، شما نیاز دارید تمام الگوهای مورد نظر را از قالب والد به قالب فرزند کپی کنید، و سپس هر الگویی را با نوار کناری در آن ویرایش کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید home.php ، index.php ، single.php ، archive.php ، page.php و غیره را ویرایش کنید.

برای یافتن فایل‌های قالب، به پوشه / wp-content / themes / پوشه قالب خود بروید. الگویی که می‌خواهید ویرایش کنید در پوشه قالب فرزند خود انتخاب کنید. سپس فایل قالب را باز کرده و این کد خاص را پیدا کنید:

    <؟ php get_sidebar ()؛ ؟>

از آنجا که وظیفه این کد اضافه کردن نوار کناری است، شما باید کد را پاک کنید تا نوار جانبی شما خارج شود.

علاوه بر این، این احتمال وجود دارد که قالب‌های شما دارای ستون‌های فرعی متعددی باشند. در این حالت، باید کدهایی را پیدا کنید که در آنها نام “نوار کناری” وجود داشته باشد. قطعه کد زیر ویجت پاورقی را فراخوانی می‌کند:

    <؟ php get_sidebar (‘footer-widget-area’)؛ ؟>

با حذف این نوع کدها چندین ستون کناری در الگوی شما حذف می‌شود.

پس از اتمام مراحل و ذخیره کردن، به وب سایت خود بروید. خواهید فهمید که ستون‌های کناری قبلی برداشته شده‌اند. با این حال، شما هنوز هم تصاویر و متن کامل ندارید. می‌بینید که قسمت نوار کناری قبلی با یک ناحیه خالی جایگزین شده است. این اتفاق به  این دلیل می‌افتد که قالب شما دارای تنظیم پیش فرض برای عرض ناحیه محتوا است. برای تغییر عرض می‌توانید به سادگی CSS دلخواه اضافه کنید.

نحوه حذف نوار کناری از صفحات یا پست‌های خاص

وب سایت شما از چندین صفحه و پست ساخته شده است. بعضی اوقات ممکن است شما فقط نیاز به حذف نوار کناری در یک صفحه خاص داشته باشید، بدون آنکه روی صفحات دیگر تأثیر بگذارد. این روند بسیار شبیه به حذف نوار کناری به طور کامل از هر جای وب‌سایت شما است. تفاوت این است که شما باید با کپی کردن از الگوی موجود، الگوی جدیدی ایجاد کنید. برای روشن‌تر شدن این موضوع، بیایید نگاهی دقیق‌تر داشته باشیم.

حذف نوار کناری از یک صفحه ثابت

برخی از قالب‌های مدرن وردپرس قالب پیش‌فرض تمام عرض را برای یک صفحه استاتیک فراهم کرده اند. بنابراین، حذف نوار کناری از یک صفحه استاتیک بسیار آسان است. شما فقط باید به کادر متا صفحه Attributes بروید و Full Width را در انتخاب الگو انتخاب کنید.

حذف نوار کناری از صفحه وردپرس

اگر این گزینه ظاهر نمی‌شود، بدین معنی است که قالب صفحه کامل برای قالب شما ارائه نمی‌شود. بنابراین، شما نیاز به ایجاد یک فایل قالب جدید با عرض کامل دارید. برای انجام این کار، مراحل زیر را انجام دهید:

 • از یک ویرایشگر متن استفاده کنید و یک فایل جدید ایجاد کنید. این فایل را به عنوان full-width.php نامگذاری کنید و آن را در دسکتاپ خود ذخیره کنید.
 • حساب میزبانی خود را به یک سرویس دهنده FTP وصل کنید
 • پوشه / wp-content / themes / پوشه تم خود را پیدا کنید
 • فایل page.php را انتخاب کرده و ویرایش کنید
 • تمام کدهای این فایل را کپی کرده و در فایل full-width.php خود قرار دهید.
 • بعد از تگ <؟ php ، این متن را اضافه کنید:

/*

Template Name: Full Width Template

*/

 • بعد از این کار در فایل full-width.php ، باید این خط را پیدا کنید

<؟ php get_sidebar ()  ؟>

 • کد اعلام شده نوار کناری را در صفحه شما ایجاد می‌کند. بنابراین، به سادگی آن را حذف کنید.
 • تغییرات را ذخیره کنید.
 • فایل کامل full.php را در پوشه قالب فرزند خود از طریق سرویس دهنده FTP بارگذاری کنید.
 • اکنون در وردپرس گزینه قالب صفحه کامل را خواهید داشت.

حذف نوار کناری از صفحه وبلاگ

یک صفحه استاتیک اغلب به طور پیش فرض با یک الگوی تمام عرض همراه است، بیشتر قالب‌های وردپرس همیشه یک نوار کناری را در صفحه وبلاگ قرار می‌دهند. به منظور حذف نوار کناری فقط از صفحات وبلاگ، این مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از داشبورد وردپرس خود، به تنظیمات -> خواندن بروید
 • در قسمت Reading نام صفحه وبلاگ خود را پیدا کنید، فرض کنید که این اسم “آموزش” است
 • اکنون به صفحات->تمام صفحات بروید.
 • در این قسمت صفحه وبلاگ خود یا “آموزش” را پیدا کنید.
 • کادر ویژگی صفحه را بیابید و Full-Width را در بخش الگو انتخاب کنید.
 • اگر نمی‌توانید گزینه Full-Width را پیدا کنید، باید آن را به صورت دستی تهیه کنید.
 • برای ایجاد الگوی صفحه کامل از قسمت بالا روش را دوباره تکرار کنید.

حذف نوار کناری از یک پست در وردپرس

بعضی اوقات، شاید فقط نیاز به حذف نوار کناری در یک پست خاص داشته باشید. اگر قالب شما الگوی پست تمام عرض را برای شما فراهم کرده است، دیگر نیازی به مقابله با کد نویسی ندارید. شما فقط باید یک پست جدید بسازید و به گزینه met Atbox بروید. برای از بین بردن نوار کناری، الگوی تمام عرض را انتخاب کنید. اما، اگر نمی‌توانید آن را پیدا کنید، باید خودتان یک صفحه سفارشی تهیه کنید. مراحل کاملاً شبیه به ایجاد یک الگوی صفحه سفارشی برای یک صفحه استاتیک است. تنها تفاوت در این است که شما نیاز به کپی و ویرایش محتوای فایل الگوی single.php دارید.

نحوه حذف نوار کناری وردپرس با افزونه

اگر نمی‌خواهید با کد سروکار داشته باشید، می‌توانید نوار کناری خود را با استفاده از یک افزونه نیز مدیریت کنید. توصیه می‌کنیم از این افزونه مفید استفاده کنید: Fullwidth Templates for Any Theme & Page Builder.

افزونه Fullwidth Templates for Any Theme & Page Builder

دقیقاً همانطور که از نام آن پیداست، این افزونه برای هر سازنده صفحه و صفحه‌ای که ممکن است برای وب سایت خود استفاده کنید، کار می‌کند. علاوه بر این، استفاده از آن بسیار آسان است. برای ایجاد یک الگوی تمام عرض فقط به 3 کلیک نیاز دارید.

پس از نصب و فعال‌سازی افزونه، به این 3 تنظیم اصلی دسترسی خواهید داشت.

 1. الگوی خالی

استفاده از این الگو همه چیز را از صفحه شما حذف می‌کند: هدر، پاورقی، نوار کناری، نظرات. تنها چیزی که برای شما ایجاد می‌شود یک صفحه خالی است که به شما امکان کنترل کامل بر طرح خود را می‌دهد. این طرح برای ایجاد صفحه فرود مناسب است.

 1. الگوی تمام عرض

تنظیمات دوم نوار کناری، عنوان صفحه و نظرات طرح را از بین می‌برد. خوشبختانه هیچ جای خالی باقی نمانده است. برای پر کردن طرح، منطقه محتوای شما به طور خودکار به عرض کامل کشیده می‌شود. برای تنظیمات دوم اگر از سازنده صفحه استفاده کنید بسیار ایده آل است.

 1. الگوی بدون نوار کناری

تنظیم سوم فقط نوار کناری را از طرح شما خارج می‌کند. اگر قالب شما گزینه No Sidebar را ارائه نمی‌دهد می‌توانید این مورد را انتخاب کنید. عناصر دیگر و ظاهر طراحی شده تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

نتیجه‌گیری

اگرچه یک نوار کناری برای قرار دادن ابزارک ها مفید است، اما گاهی اوقات برای به دست آوردن ظاهر بهتر وب سایت باید آن را از الگوی خود حذف کنید. ما 3 راهنمای عملی را در اختیار شما قرار داده‌ایم، به راحتی مناسب‌ترین‌ها را برای نیازهای خود انتخاب کنید. آیا روش دیگری برای حذف نوار کناری وردپرس دارید؟ نظرت و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید!

نحوه حذف نوار کناری از برگه ها وپست ها در وردپرس
1 از 1 رای
نحوه حذف نوار کناری از برگه ها وپست ها در وردپرس